ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gminy Lwówek
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ogłoszenia, Komunikaty, Informacje

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

OBWIESZCZENIE BURMISTRZA MIASTA I GMINY LWÓWEK zawiadamiam, że na wniosek EUROWOOD Aleksandra Serrarens ...

Informacja ogłoszona dnia 2009-12-09 08:36:18 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne, informacja należąca do archiwum

Akapit nr 1 - brak tytułu

Lwówek, dnia 8 grudnia 2009 r.
 

OBWIESZCZENIE
BURMISTRZA MIASTA I GMINY LWÓWEK
 
 
      Zgodnie z art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego (j.t.:Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), w związku z art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) zawiadamiam, że na wniosek EUROWOOD Aleksandra Serrarens, Józefowo 8A, 64-310 Lwówek, dla przedsięwzięcia polegającego na zmianie sposobu użytkowania hali przechowywania owoców i warzyw na tartak i stolarnię oraz dobudowie do istniejącego budynku wiaty magazynowej i pomieszczenia socjalnego na działce Nr ewid. 27/7 obręb geodezyjny Józefowo, gm. Lwówek, w dniu 7 grudnia 2009 r. została wydana decyzja Nr 10/09 o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację w/w przedsięwzięcia.
 
Informację o w/w decyzji umieszczono w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie. Decyzję wydano w brzmieniu , jak poniżej:
 
 
Burmistrz Miasta i Gminy
Lwówek
/-/ Rafał Mroczkiewicz
 
 
 

DECYZJA

Lwówek, dnia 7 grudnia 2009r.
RG/K/7624/9-18/09
 
 
 
DECYZJA NR 10/09
 

Na podstawie art. 71ust.1, ust. 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 85 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. Nr 199, poz. 1227), w oparciu o Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowaniach związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz. U. Nr 257, poz. 2573) oraz art. 104 kpa,
i po rozpatrzeniu wniosku:
 
Eurowood Aleksandra Serrarens
Józefowo 8A
64-310 Lwówek

w sprawie:
wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na zmianie sposobu użytkowania hali przechowywania owoców i warzyw na tartak i stolarnię oraz dobudowie do istniejącego budynku wiaty magazynowej i pomieszczenia socjalnego na działce Nr ewid. 27/7 obręb geodezyjny Józefowo, gm. Lwówek i po zasięgnięciu opinii Starosty Nowotomyskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Tomyślu

ustalam:
środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia, którym jest zmiana sposobu użytkowania hali przechowywania owoców i warzyw na tartak i stolarnię oraz dobudowie do istniejącego budynku wiaty magazynowej i pomieszczenia socjalnego na działce Nr ewid. 27/7 obręb geodezyjny Józefowo, gm. Lwówek
 
1.Rodzaj, skala i usytuowanie przedsięwzięcia:
Przedsięwzięcie obejmuje zmianę sposobu użytkowania hali przechowywania owoców i warzyw na tartak i stolarnię oraz dobudowie do istniejącego budynku wiaty magazynowej i pomieszczenia socjalnego na działce Nr ewid. 27/7 obręb geodezyjny Józefowo, gm. Lwówek Działalność będzie polegała na zmianie sposobu użytkowania wiaty magazynowania owoców i warzyw na tartak i stolarnie o pow. 600 m2, budowie wiaty magazynowej o pow. 250 m2, budowie pomieszczenia socjalnego o pow. 90 m2, budowie zbiornika ścieków socjalno-bytowych przy pomieszczeniu socjalnym o pojemności nie mniejszej niż 4 m3, utwardzeniu terenu przed wiatą magazynową betonem o grubości 12 cm, budowie zbiornika bezodpływowego wód deszczowych i opadowych z terenu utwardzonego i drogi dojazdowej o pojemności nie mniejszej niż 10 m3 wraz z separatorem. Rocznie zakład będzie przerabiał do 2,5 tys. m3 drewna dostarczanego do zakładu jako kłody. Drewno okrągłe będzie magazynowane na placu z zagęszczoną powierzchnią przy południowej ścianie hali od strony sadu. Przewidywane godziny pracy pomiędzy 7.00 a 17.30. Docelowo zatrudnionych zostanie 12 pracowników. Drewno okrągłe, bez suszenia będzie przerabiane – rozcinane na tarcicę, a następnie na deski o odpowiednich wymiarach, poddawane wygładzaniu i bez konserwacji chemicznej będzie zbijane w elementy gotowe. Wyroby gotowe będą odbierane bezpośrednio lub magazynowane do czasu odbioru pod wiatą magazynową. W produkcji zostaną wykorzystane m.in. piły i obrabiarki, pistolety pneumatyczne do nabijania śrub, wózki widłowe. Nie występuje ryzyko transgranicznego oddziaływania na środowisko. Obszar lokalizacji nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, według zapisów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Lwówek, przyjętego uchwałą Rady Miejskiej Nr XLVI/313/02 z dnia 19 września 2002r. są to tereny z wiodącą funkcją mieszkaniową oraz gruntów ornych o mniejszej przydatności dla rolnictwa.

2. Ustalenie wpływu przedsięwzięcia na środowisko, zdrowie i warunki życia ludzi:
W zasięgu oddziaływania inwestycji nie ma obiektów chronionych na podstawie z ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – parków narodowych, rezerwatów, pomników przyrody, obszarów chronionego krajobrazu, stanowisk dokumentacyjnych, obszarów Natura 2000. Przedsięwzięcie nie jest lokalizowane na terenie stref ochronnych zbiorników wód śródlądowych, ochronnych ujęć wód, ani na obszarach wodno-błotnych, czy ochrony uzdrowiskowej. Obszar ten nie ma znaczenia kulturowego, archeologicznego, czy historycznego.
Z przedstawionych obliczeń emitowany hałas nie będzie powodował przekroczeń na terenach podlegających ochronie przed hałasem. Zakład będzie powodował emisję pyłów i gazów do powietrza związaną z ruchem pojazdów oraz obróbką drewna. Aby zminimalizować emisję pojazdy są wyposażone w katalizatory, a ciężarowe spełnią normę emisji co najmniej Euro 2Piły zostaną wyposażone w odciągi trocin. Tereny utwardzone zostaną wykonane jako szczelne. Zakład będzie posiadał wewnętrzną kanalizację deszczową oraz sanitarną. Ścieki deszczowe po podczyszczeniu trafią do zbiornika odparowującego, a sanitarne do zbiornika bezodpływowego. Jest to konieczne z uwagi na niekorzystne warunki hydrogeologiczne w rejonie zakładu. W niewielkiej odległości znajduje się też komunalne ujęcie wody dla Gminy Lwówek. W procesie produkcyjnym nie występują substancje mogące skazić wody podziemne. Wózki widłowe będą napędzane gazem LPG. Głównym zagrożeniem będą poruszające się pojazdy, dlatego należy zwracać uwagę na ewentualne wycieki lub nieszczelności. Przy zastosowaniu w/w rozwiązań chroniących środowisko w trakcie normalnej pracy zakład nie będzie ponadnormatywnie oddziaływał na środowisko.

3.Ustalenie wpływu na dobra materialne:
nie przewiduje się wpływu na dobra materialne

4.ustalenie wpływu na zabytki:
nie przewiduje się wpływu na zabytki

5.Ustalenia dotyczące dostępności do złóż kopalin:
nie dotyczy

6.Możliwości oraz sposoby zapobiegania i ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko:
realizacja planowanego przedsięwzięcia została uzgodniona pozytywnie, z zastrzeżeniami:
1. Odpady trocin należy magazynować w zakrytych plandekami kontenerach.
2. Trociny z wielopił i szlifierki odciągami zostaną przetransportowane do kontenerów, przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed rozwiewaniem do czasu zapełnienia kontenera.
3. Wykonania wjazdu od strony południowej.
4. Wybudowania (zamontowania) szczelnego zbiornika na ścieki socjalno bytowe.
5. Wymiany okien na bardziej dźwiękoszczelne w hali produkcyjnej.
6. Jedno brama (od strony zabudowań) zostanie zlikwidowana, a bramy od strony północnej zostanie zamknięta.
7. Na terenie zakładu należy zabezpieczyć sorbent na wypadek wystąpienia wycieku substancji ropopochodnych.
8. Wózki widłowe zasilane będą paliwem gazowym.
9. Konserwacja i zabezpieczenie chemiczne drewna będzie zlecana podmiotom zewnętrznym.
10. Zastosowania ogrzewania gazowego z odprowadzeniem spalin na zewnątrz tylko w okresie niskich temperatur przy stanowiskach montażu.
11. Zastosowania ogrzewania elektrycznego w pomieszczeniu socjalno-byotowym.
12. Masy ziemne z wykopów zostaną rozplanowane i użyte do niwelacji terenu.
13. Uszczelnienia i utwardzenia terenu wiaty i przed wiatą magazynową z odprowadzeniem wód opadowych i roztopowych przez separator do szczelnego odparowującego zbiornika przeciwpożarowego.
 
Wymagania higieniczne i zdrowotne:
 
1. Woda na cele socjalne winna odpowiadać obowiązującym wymogom dla jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
2. Transport i przechowywania odpadów drewnianych – trocin winien odbywać się w sposób uniemożliwiający wywiewanie poza teren zakładu.
3. W celu zminimalizowania negatywnego oddziaływania związanego z transportem kołowym, drogi dojazdowe na teren zakładu winny być wyrównane i utwardzone.
4. Od strony zabudowy zagrodowej przewidzieć pas zieleni izolacyjnej, wysokiej zimozielonej.
5. Zbiornik bezodpływowy winien być zlokalizowany od otworów okiennych i drzwi zewnętrznych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
 
7.Wymagany zakres monitoringu:
nie dotyczy
 
8. Inne warunki i ustalenia:
Decyzja niniejsza nie jest pozwoleniem na budowę i nie upoważnia do jej rozpoczęcia. Do budowy można przystąpić po uzyskaniu pozwolenia na budowę, o które należy wystąpić do Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu.

9.Ważność decyzji:
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest ważna przez okres czterech lat licząc od dnia, w którym stała się ostateczna.
 
10. Uzasadnienie decyzji:
W dniu 25 czerwca 2009r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Eurowood Aleksandra Serrarens, Józefowo 8A, 64-310 Lwówek, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na zmianie sposobu użytkowania hali przechowywania owoców i warzyw na tartak i stolarnię oraz dobudowie do istniejącego budynku wiaty magazynowej i pomieszczenia socjalnego na działce Nr ewid. 27/7 obręb geodezyjny Józefowo, gm. Lwówek. Zgodnie z § 3 ust.1 pkt. 46 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr.257, poz. 2573 ze zmianami) w/w przedsięwzięcie jest zaliczane do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być konieczne. W związku z powyższym Burmistrz Miasta i Gminy Lwówek pismem z dnia 2 lipca 2009r. znak: RG/K/7624/9-2/09, zasięgnął opinii Starosty Nowotomyskiego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny pismem z dnia 7 lipca 2009 r. znak: ON-NS-72/1-41/09 (data wpływu do tut. Urzędu 9 lipca 2009r.), zwrócili się o uzupełnienie informacji. Inwestor poprzez tut. Urząd pismem z dnia 14 lipca 2009 r. uzupełnił wymagane informacje. Oba organy, zarówno Starosta Nowotomyski jak i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny odpowiednio postanowieniami: RŚ.7633-50/2009 z dnia 8 lipca 2009 r. oraz ON-NS-72/1-41(2)/09 z dnia 6 sierpnia 2009 r. zaopiniowali pozytywnie obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określili zakres raportu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko, który z kolei powinien zawierać elementy określone w art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) a w szczególności: opis planowanego przedsięwzięcia (lokalizacja przedsięwzięcia rozwiązania techniczne i technologiczne, sposób zagospodarowania terenu) przy uwzględnieniu fazy realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia, charakterystykę stanu środowiska objętego zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia, ocenę wpływu planowanego przedsięwzięcia na otaczające środowisko i zdrowie ludzi (w szczególności środowisko gruntowo – wodne, źródła zanieczyszczeń powietrza oraz emitory hałasu), opis przewidywanych działań mających na celu zapobieganie i ograniczanie negatywnych oddziaływań na środowisko i zdrowie ludzi, nazwisko osoby lub osób sporządzających raport, streszczenie w języku niespecjalistycznym, wnioski końcowe. W oparciu o powyższe postanowienia, Burmistrz Miasta i Gminy Lwówek, wydał postanowienie z dnia 11 sierpnia 2009 r. znak: RG/K/7624/9-12/09 w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, określając tym samym zakres raportu o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko. W dniu 23 października 2009 r. Inwestor, przedłożył Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, opracowane na potrzeby przedmiotowego przedsięwzięcia., opracowany w październiku 2009 r. przez ABRYS Technika Sp. z o. o. ul. Wiślana 46, 60-401 Poznań. Burmistrz Miasta i Gminy Lwówek w/w raport pismem z dnia 26 października 2009 r. znak: RG/K/7624/9-14/09 przekazał do Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w celu dokonania uzgodnień środowiskowych niniejszego raportu. W wyniku rozbieżności w nazewnictwie planowanego przedsięwzięcia z Urzędu, Burmistrz Miasta i Gminy Lwówek wydał postanowienie z dnia 3 listopada 2009 r. znak: RG/K/7624/9-15/09 prostujące omyłkę dotychczasowego nazewnictwa inwestycji z „budowa wiaty magazynowej oraz budowie części socjalnej na działce Nr ewid. 27/7 w Józefowie, gm. Lwówek”, na: „zmiana sposobu użytkowania hali przechowywania owoców i warzyw na tartak i stolarnię oraz dobudowie do istniejącego budynku wiaty magazynowej i pomieszczenia socjalnego na działce Nr ewid. 27/7 obręb geodezyjny Józefowo, gm. Lwówek”. W dniu 18 listopada 2009 r. do tut. Urzędu wpłynęło postanowienie Starosty Nowotomyskiego z dnia 12 listopada 2009 r. znak: RŚ.7633-87/2009 w sprawie uzgodnień warunków realizacji w/w przedsięwzięcia z zastrzeżeniami, które zostały określone w pkt. 6 niniejszej decyzji. Ponadto, Starosta Nowotomyski zaopiniował negatywnie konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na etapie wydania pozwolenia budowlanego oraz zaopiniować negatywnie konieczność przeprowadzenia postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko na etapie wydawania pozwolenia na budowę. W dniu 20 listopada 2009 r. tut. Organ otrzymał opinię sanitarna Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia 20 listopada .2009 r. opiniująca warunki realizacji w/w przedsięwzięcia w zakresie wymagań higienicznych i zdrowotnych z zastrzeżeniami, które również wpisano w pkt. 6 niniejszej decyzji.
Wobec powyższego postępowanie o wydanie niniejszej decyzji było prowadzone zgodnie z wymaganiami ustawy cytowanej na wstępie.
 
 
11.Pouczenie:
Od decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 14 dnia od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem organu pierwszej instancji ( art. 127 kpa).
Od decyzji pobrano opłatę skarbową, zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006r. O opłacie skarbowej (Dz. U. Nr225, poz. 1635) w wysokości 205 zł.

12.Załączniki do decyzji:
1. kopia mapy ewidencyjnej z zaznaczeniem przebiegu granic terenu
2. informacja o planowanym przedsięwzięciu
 
Otrzymują:
Strony w postępowaniu

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Miasto i Gmina Lwówek
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Robert Pędziwiatr
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2009-12-09
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Robert Pędziwiatr
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2009-12-09 08:30:51
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2009-12-09 08:36:18
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2013-08-12 14:40:51
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
3058 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony